Koncert pro Ukrajinu

Žáci paní Nily Fleissigové společně s hosty zahráli v pátek 3. června na koncertě, jehož výtěžek putoval ukrajinským rodinám, které našly před válkou útočiště v Unhošti. Koncert, který pořádal Nadační fond Slunce pro všechny a Město Unhošť, se konal v unhošťském kinosále. Večerem provázel pan Luboš Fleischmann. Na programu byly skladby světových mistrů a koncert byl jednou z mála akcí na podporu Ukrajiny, kde bylo možné se seznámit s tvorbou ukrajinských autorů a s ukrajinskými lidovými písněmi. Děkujeme OSA (Ochrannému svazu autorskému) za osvobození Koncertu pro Ukrajinu od povinného poplatku. Tím i OSA podpořila naši akci. Koncert ozvučil pan Andrej Moroz, ředitel ZUŠ Unhošť. Fotograficky akci zdokumentovali Miroslav Sanytrák a Ondřej Louda. Občerstvení připravila chráněné pekárna a Kavárna Slunce pod vedením Zdeňky Fafejtové. Během večera si návštěvníci mohli zakoupit i výrobky z dílny Slunce. Koncert navštívili starostka Unhoště paní Iveta Koulová, uživatelé chráněného bydlení Centra služeb Slunce všem, obyvatelé Domova dobré vůle Slunce a seniorky z aktivizační služby. Nechyběli lidé z Ukrajiny, kteří dojatě děkovali za vřelé přijetí a pomoc, které se jim v Unhošti a od Slunce dostává. Výtěžek 15 000 Kč byl během červnového Pečení pro dobrou věc předán ředitelkou Slunce paní Blankou Dvořákovou a starostkou Unhoště paní Ivetou Koulovou ukrajinským ženám s dětmi, které v současnosti bydlí v Unhošti.
Základy češtiny pro Ukrajince

Učitelé z naší školy vedou bezplatné kurzy základů češtiny pro Ukrajince. První setkání proběhlo ve čtvrtek 7. dubna v denní místosti Centra služeb Slunce všem. Vůbec jsme dopředu netušili, jaký zájem o kurz bude a byli jsme sami zvědaví na účast. A ta nás překvapila. Sešlo se 32 Ukrajinek z Unhoště, ale i z Kladna a vzdálenějšího okolí. Některé s sebou vzaly i své děti, pro které neměly hlídání. Jejich odhodlání a touhat naučit se češtinu je veliká. Chtějí rozumět v obchodech, na úřadech, ale třeba i v zaměstnání, které už řada z nich má. Máme radost, že můžeme pomoci i touto cestou. Naše učitelky jsou trpělivé, vstřícné a o dobrou náladu nebude v hodinách nouze. Přidaná hodnota kurzů je pro uprchlíky možnost setkat se svými krajany, poznat nové lidi, vzájemně se povzbudit, sdílet své zkušenosti i příběhy.


Sbírka ukončena

Ukončili jsme sbírku pro konkrétní rodiny z charkovské oblasti na Ukrajině. Vše jsme popsali česky i ukrajinsky, zabalili a připravili k přepravě na místo. Dopravu jsme zajistili pomocí humanitární organizace ADRA. Věříme, že potraviny, léky, oblečení a hygienické potřeby, které jste nám pomáhali pro rodiny zajistit, dorazí co nejdříve. Ve Slunci v tuto chvíli sbírky končí. Pokud byste chtěli, můžete donést trvanlivé potraviny, které předáme uprchlým rodinám, které ubytovalo Město Unhošť. Také připomínáme, že výdejní místo materiální pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny je v Melicharově vlastivědném muzeu v Unhošti, zde je možné potřebné věci i darovat. Děkujeme všem za solidaritu. A tak jako všichni si moc přejeme, aby válka co nejdříve skončila a ti, kteří byli nuceni utíkat o holý život, se budou moci vrátit do svých domovů, za svými rodinami a přáteli.Materiální sbírka konkrétním rodinám

Ve Slunci pořádáme sbírku pro konkrétní rodiny s dětmi s postižením, které zůstaly na Ukrajině. Jsou sdružené pod charkovskou charitativní Nadací Montessori, někteří navštěvují soukromou školu Veresen. Dospělí s dětmi žijí poslední měsíc pod ruským ostřelováním a právě Nadace Montessori se je snaží podporovat a zajišťovat pro ně základní věci, potraviny a léky, které jsou pro děti tak důležité. S rodinami jsme ve spojení díky kontaktu ukrajinského sdružení soukromých škol, se kterým spolupracujeme již několik let. Během příštího týdne budeme řešit dopravu na ukrajinské hranice. Pokud byste tam někdo měl cestu a volnou kapacitu v autě, prosím, ozvěte se Jakubovi Dvořákovi na tel. 608 721 338. Budeme velice rádi, pokud se s námi do sbírky zapojíte a společně rodiny podpoříme. Je to to nejmenší, co pro ně nyní můžeme udělat. Děkujeme! PS. Přání si psaly samy rodiny, ale vzhledem k převozu prosíme o maso konzervované, zrovna tak místo ovoce kompoty. Máslo spíše např. "Rama".Slunce pro Ukrajinu

Aktualizace:

V pátek 18. března prozatím ukončujeme sbírku materiální pomoci pro Ukrajinu. Děkujeme všem, kteří doposud přispěli a umožnili nám předat dostatečné množství karimatek, spacáků, dek a trvanlivých potravin přímo do rukou ukrajinských uprchlíků. Pokud máte ještě nějaké věci tohoto charakteru, předejte je po telefonické domluvě (tel. 702 008 908) přímo do výdejny pomoci v Melicharově muzeu v Unhošti.
V Centru služeb Slunce všem jsme připraveni poskytnout sociální služby klientům se speciálními potřebami z Ukrajiny. Součástí našeho kolektivu se stala kolegyně z Ukrajiny, která případně pomůže s překonáním jazykové bariéry. Také škola Slunce může přijmout žáky zse speciálními potřebami.
Zároveň se nám podařilo pro Ukrajinu předat pobočkám Českého červeného kříže v Unhošti a v Rakovníku zdravotnický materiál v hodnotě 6 000 Kč.
Zakoupením vstupenek za 20 000 Kč jsme podpořili benefiční představení v Divadle Bez zábradlí, jehož výtěžek byl předán Člověku v tísni.
V současné době se zaměřujeme na pomoc konkrétním Ukrajincům formou potravinové a jiné materiální pomoci. Kontaktní osobou je B. Dvořáková tel. 603 256 646.
Chcete-li i Vy pomoci, podpořte náš Benefiční koncert pro Slunce, který proběhne 26. dubna od 19 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Výtěžek bude věnován na aktivity Nadačního fondu Slunce pro všechny a na pomoc rodinám z Ukrajiny.


Zprávy, které z Ukrajiny přicházejí jsou zdrcující. Rádi bychom alespoň trochu pomohli. Zapojte se s námi a podpořte s pomocí Nadačního fondu Slunce pro všechny Ukrajinu.
- Kupte si lístky na benefiční divadelní představení Iliady, které bude v Divadle Bez zábradlí v Praze odehráno v pátek 4. března od 19 hod. Vstupenky jsme již zakoupili a jsou k dostání za cenu 500 Kč u ředitelky nadačního fondu Blanky Dvořákové (tel. 603 256 646, e-mail blanka.dvorakova@slunce.info). Výtěžek půjde organizaci Člověk v tísni na pomoc Ukrajině.
- V našich zařízeních pořádáme sbírku zachovalých spacáků, pokrývek, dek, hygienických potřeb, plen či zdravotnického materiálu. Pro lidi na Ukrajině tak můžete přinést obvazy, sterilní čtverečky, obinadla, dezinfekce, náplasti, jednorázové rukavice, dlahy, trojcípé šátky a termoizolační fólie. Následně tyto věci předáme rakovnickému Červenému kříži, který zajišťuje dopravu a předání ukrajinským kolegům. Pomoc sbíráme v obou našich školách Slunce i v Centru služeb Slunce všem v Unhošti.
- Přes Slunce se nám podařilo pomoci ubytovat již dvě ukrajinské ženy s dětmi, které uprchly před válkou. Pokud byste někdo mohl, nebo věděl, o možnosti ubytování, třeba i dočasného, ozvěte se, prosím Blance Dvořákové, tel. 603 256 646, e-mail blanka.dvorakova@slunce.info.

- Přispět můžete také finančně přímo na sbírkové účty na pomoc Ukrajině například:
- Člověk v tísni - č. ú. 0093209320/0300
- Charita ČR - č. ú. 55660022/0800, v. s. 104
- Fond humanity Českého červeného kříže - č. ú. 333999/2700, v. s. 1502
- UNICEF ČR - č. ú. 11771177/0300, v. s. 829
- ADRA - č. ú. 66888866/0300, v. s. 500
a další.
Děkujeme všem, kdo se s námi zapojí. Ukrajino, drž se!