Benefiční aukce

Zveme Vás k účasti na BENEFIČNÍ AUKCI, kterou pořádáme u příležitosti výročí úmrtí Ladislava Smoljaka, legendy Divadla Járy Cimrmana a in memoriam čestného předsedy Nadačního fondu Slunce pro všechny.
Na této jedinečné aukci máte možnost získat:
vstupenky do Divadla Járy Cimrmana na představení Hospoda na mýtince - Vyvolávací cena: 2000 Kč
původní kostým ze hry Cimrman v říši hudby - Vyvolávací cena: 1500 Kč
kalendář Divadla Járy Cimrmana s podpisy herc - Vyvolávací cena: 500 Kč

Vaše příhozy můžete zasílat prostřednictvím sms na tel. 603 256 646, nebo e-mailem na blanka.dvorakova@slunce.info nebo napsat pod příspěvek o aukci na Facebooku fb.com/slunceinfo. Všechny vybrané prostředky poputují na podporu Nadačního fondu Slunce pro všechny, který pomáhá lidem s postižením.
Připojte se k nám a podpořte dobrou věc, zatímco si budete mít šanci odnést domů jedinečné památky na proslulé divadlo a jeho výjimečné herce.
Aukce probíhá do půlnoci 7. 7. 2024. Děkujeme!


Příměstský tábor ve škole Slunce

Pro děti od 7 do 11 let a šikovné předškoláky zejména bez speciálních vzdělávacích potřeb pořádáme letní příměstský tábor ve škole Slunce v Unhošti. Děti budou pět dní cestovat kolem světa, zažijí spousty dobrodružství, dozví se o různých tradicích v dalekých zemích, čekají je soutěže, hry, tvořivé dílny a spousta legrace.
Bližší informace najdete zde.


Zápisy do mateřské školy Slunce

Bližší informace k zápisu do mateřské školy Slunce pro školní rok 2024/2025:


Slavnostní otevření přístavby školy

V pátek 1. září se konalo slavnostní otevření přístavby budovy školy Slunce v Unhošti. Stavební stroje a řemeslníky tak po několika letech vystřídají se začátkem nového školního roku naši žáci a učitelé. Na slavnost dorazil velký počet hostů z řad odborníků, kteří se podíleli na přístavbě, a řada významných osobnostní - senátor Jiří Růžička, senátorka Adéla Šípová, poslanec Petr Bendl, starostka města Unhošť Iveta Koulová, náměstkyně ministra školství Pavla Katzová, zástupkyně Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, zástupkyně odboru sociálních věcí kladenského magistrátu Dana Draškovičová, zakladatelé školy Slunce Blanka Dvořáková a Jaroslav Dvořák, naši podporovatelé, kamarádi a sousedé, zaměstnanci, žáci, rodiče i uživatelé Centra služeb Slunce všem.
Nová přístavba zvýší kvalitu vzdělávání v základní a střední škole, nabízí nové, vhodnější prostory pro speciálně pedagogické centrum a pedagogicko-psychologickou poradnu, zvýší kvalitu a dostupnost našich poradenských služeb. Neposledním benefitem je nový bezbariérový přístup do všech částí školy Slunce v Unhošti.
Přístavba mohla být realizována díky poskytnutí finanční podpory z EU ve výši téměř 32,5 milionu korun, která pokryla velkou část nákladů.
Během slavnosti potěšili přítomné hosty svým vystoupením na zahradě školy zpěvák Petr Macháček a zpěvačka Zuzana Žáková. Na klávesy je doprovodil uživatel služeb Slunce Vladimír Albrecht. Nové prosklené atrium pak africkými rytmy rozezněl Nozizwe & Ubuntu Choir. Nechybělo občerstvení, které zajistily kuchařky ze školní jídelny.
Věříme, že nové zázemí školy s propojenými učebnami, cvičnou kuchyňkou a místnostmi pro poradenská zařízení se stane inspirativním prostředím pro naše pedagogy a místem, kde se hendikepované děti budou cítit dobře a kam se budou rády vracet.
Podívejte se na fotky ze slavnosti.


Výsledky přijímacího řízení do mateřské školy Slunce

Přijaté děti do mateřské školy Slunce pro rok 2023/2024.Vzpomínka na Danu Němcovou

V sobotu 22. dubna 2023 proběhlo v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze poslední rozloučení s paní Danou Němcovou, dlouholetou předsedkyní správní rady Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, se kterým spolupracujeme dlouhá léta. Odešla tak další velká osobnost neziskového sektoru. Paní Dana Němcová jezdila na naše akce do Domova dobré vůle do Nouzova a setkávali jsme se s ní na vyhlašování Cen Olgy Havlové. Ty se letos již blíží. Ceny budou předány 29. května 2023. Chybět na nich nebudeme, bohužel se tam však již s paní Danou nepotkáme. Mrzí nás to. Budeme na její vlídný úsměv a veliké srdce navždy vzpomínat.


Zápisy do mateřské školy Slunce

Bližší informace k zápisu do mateřské školy Slunce pro školní rok 2023/2024:


Zápisy do základní školy Slunce

Bližší informace k zápisu do 1. ročníku základní školy Slunce pro školní rok 2023/2024:


Benefiční Koncert v barvách Semaforu

Nadační fond Slunce pro všechny uspořádal v úterý 7. února společně s Městem Stochov benefiční Koncert v barvách Semaforu v Kultruním domě Stochov. Před zcela zaplněným hledištěm vystupovali s největšími hity z autorské dílny dvojice Suchý & Šlitr ​zpěváci a herci divadla Semafor - Dáša Zázvůrková a Petr Macháček za doprovodu svěží jazzové kapely Jakub Šafr Trio. Nechyběli také hosté. Prvním byla Zuzana Žáková, se kterou si zpěváci zazpívali dvě písničky a po ptřestávce usedl za klavír Vladimír Albrecht z Domova dobré vůle v Nouzově a zahrál si jednu píseň společně s hudebníky. Koncert plný známých písniček nenechal hlediště chladným a často si tak návštěvnici zpívali společně se zpěváky. Vystupující potvrdili také to, že umí nejen skvěle zazpívat, ale publikum i výborně pobavit, protože o smích nebyla nouze.
Nadační fond Slunce pro všechny byl založen v roce 2002 a od roku 2006 uděluje jednotlivcům i organizacím a firmám Cenu Slunce za neobvyklé a významné počiny a dlouhodobou podporu. Během koncertu byly slavnostně předány Ceny Slunce za rok 2022. Předlohu pro skleněnou cenu namaloval náš bývalý žák Petr Nedvěd a její finální podobu pak navrhl pan Ladislav Smoljak a ztvárnil ji pan Vítězslav Zilvar z Opočna, který se zabývá výrobou skleněných vitráží. Ceny obdrželo Obchodní centrum Centrál Kladno za neobvyklé projekty a dlouhodobou podporu nadačního fondu. Cenu z rukou ředitelky fondu paní Blanky Dvořákové převzala ředitelka obchodního centra paní Aneta Kottová. Druhým oceněným byl Klub přátel dětí dětských domovů z Nového Strašecí za dlouhodobou podporu Slunci. Pro cenu si přišla zakladatelka klubu paní Jarmila Dolejšková. Obchodnímu centru i klubu velice děkujeme za podporu, kterou Slunci dávají a věříme, že ve společném úsilí a podpoře hendikepovaných dětí a dospělých budeme společně pokračovat i nadále.
Nadační fond pozval na slavnostní večer nejen své příznivce a podporovatele, ale i uživatele sociálních služeb z okolních zařízení, děti z dětských domovů a studenty z učitliště ve Stochově. Nechyběli samozřejmě ani uživatelé služeb ze Slunce a také žáci školy Slunce. Během přestávky proběhla charitativní tombola a ochutnávka slaného a sladkého pečiva z chráněné Kavárny Slunce v Unhošti a školy Slunce. Právě pro školu Slunce byl určen výtěžek z koncertu. Ředitelka nadačního fondu během večera předala zástupkyni školy Barboře Kačabové šek ve výši 50 000 Kč, který škola využije na nákup vzdělávacích a relaxačních pomůcek pro děti se speciálními potřebami. Koncert a vůbec celá akce se velice vydařila. Odměnou byl dlouhý potlesk a radost z hezky prožitého večera. Děkujeme všem, kdo do Kulturního domu ve Stochově přišli.


Cesta ke vzdělání pokračuje

Uzavřeli jsme další ročník úspěšného projektu Cesta ke vzdělání se společností Philip Morris ČR a.s., od které škola získala grant opakovaně. Pomocí finančních prostředků se hradí svozy a rozvozy žáků do školy, také doprava na veškeré aktivity, které souvisejí se vzděláním a patří do komplexní péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Díky projektu měly děti možnost jezdit na plavání nebo na relaxační jíízdy na koních. Spolu se svými učiteli žáci během roku podnikli i celou řadu poznávacích výletů a exkurzí. V prosinci jsme vyrazili na zimní hrad Karlštejn, kde jsme si prohlédli i interiéry a jeli jsme na vánoční trhy a do muze do Berouna. V zimně navštěvujeme divadla a kino. Školáci se v kladenském kině Hutník přihlásili do projektu Planeta Země 3000. Vyjíždíme však především za teplejšího počasí. Děti se už těší, jak po zimě zase vyrazí díky Philip Morris na výlety, které žákům přibližují učivo ze školy v praxi a zažívají se svými kamarády spoustu zážitků.


Zápisy do střední školy Slunce

Bližší informace k zápisu do 1. ročníku Praktické školy dvouleté a Praktické školy jednoleté pro školní rok 2023/2024:


Ježíšek ve Slunci

Díky Ježíškovu stromu splněných přání v Obchodním centru Central v Kladně a také Červenému kříži měly radost z dárků děti z rodin v nesnadné životní stituaci i dospělí klienti sociálních služeb ve Slunci, kteří na vánoční svátky zůstali u nás v Domově dobré vůle nebo v chráněném bydlení. Děkujeme za uspořádání sbírek a poděkování patří i vám všem, kdo jste se na chvíli stali Ježíškem.


Rozsvícení vánočního stromu

Ve Slunci jsme v pátek 25. listopadu zahájili advent tradičním setkáním klientů a jejich příbuzných, zaměstnanců, našich přátel a podporovatelů na zahradě Domova dobré vůle v Nouzově. Oblíbená akce se i letos velmi vydařila. Potěšil nás zájem o adventní věnce a další dekorace, které v domově nazdobili. Zazpívali jsme si společně koledy a vánoční písničky, dali si svařák, grilované klobásy a dobroty ze sluneční chráněné pekárny a rozsvítili krásně nazdobený strom, který bude obyvatelům domova dělat radost až do nového roku. Na závěr večera rozzářil oblohu i tváře nejen všech dětí a uživatelů ohňostroj, který nám celý věnovala firma Soptík. Děkujeme všem, kteří za námi dorazili a i když odcházeli se zmrzlými prsty, na tvářích měli úsměv. Přejeme vám otevřená srdce, klid v duši a hezký advent plný těšení se na Vánoce.


Cesta ke vzdělání s Philip Morris

Projekt "Cesta ke vzdělání" se společností Philip Morris pokračuje úspěšně již sedmým rokem. Jsme velmi vděční za tak dlouhodobou spolupráci, která nám významně pomáhá. Naši žáci mají díky ní jednodušší přístup ke vzdělávání, které je pro ně vzhledem k jejich hendikepům stěžejní. Neméně důležitá je tato pomoc i z hlediska začleňování dětí do kolektivu, navazování a udržování sociálních kontaktů a získání běžných návyků. Díky grantové podpoře společnosti Philip Morris hradí škola denní svozy a rozvozy žáků, kteří žijí ve městech a obcích celého kladenského regionu. Ty pomáhají rodinám v jejich nesnadné situaci. Školáci také mohou v rámci výchovně vzdělávacího procesu absolvovat různé výlety a exkurze. V letošním roce jsme mohli díky podpoře Philip Morris zrealizovat týdenní ozdravný pobyt v jižních Čechách, který si děti náramně užily. Věříme, že naše spolupráce bude pokračovat i v dalších letech.


Smutné zprávy

Dne 12. října zemřela naše dlouholetá uživatelka aktivizačních služeb pro seniory paní Marie Abrahámová. Paní Abrahámová byla velmi, milá, usměvavá a přátelská dáma. Její společnost byla vždy pro všechny velmi příjemná. Byla empatická k našim uživatelům a obzvlášť si oblíbila Vláďu Albrechta, který ji i ostatní seniorky z Pěveckého klubu Slunce doprovázel na klavír. Bude nám moc chybět, s láskou a úctou na ni budeme vzpomínat.

Další smutná zpráva přišla v druhé polovině října. Ve věku 32 let náhle zemřela Katka Rychlíková. Kačenku jsme znali od jejího dětství, kdy navštěvovala školu Slunce ve Stochově. Vždycky měla ráda písničky a přes své postižení nás tak poznávala po hlase. Měli jsme ji rádi, patřila do naší sluneční rodiny. Čest její památce.


Pozvání do Francie

Na pozvání našich dlouholetých přátel se vydala delegace ze Slunce až do daleké francouzské Remeše. Naše přátelství, kterého si velice vážíme, trvá již od začátku devadesátých let. Vzájemné výměnné pobyty jsou vynikající příležitostí ke sdílení zkušeností v oblasti sociální péče a inspirací. Během pobytu jsme navštívili samotné zařízení, které poskytuje obdobné služby jako Slunce, setkali jsme se s uživateli, kteří těchto služeb využívají, prohlédli jsme si město, které leží v centru oblasti Champagne, a měli jsme také možnost zúčastnit se konference k 50. výročí Asociace pro lidi s mozkovou obrnou. Děkujeme našim přátelům za pohostinnost a budeme se na oplátku těšit na viděnou u nás ve Slunci.


Medaile MŠMT pro Blanku Dvořákovou

PaedDr. Blanka Dvořáková obdržela nejvyšší ocenění ministra školství, mládeže a tělovýchovy v oblasti vzdělávání a výchovy - Medaili MŠMT za svou celoživotní významnou pedagogickou a výchovnou činnost vykonávanou v oblasti speciálního školství, za zajišťování a zlepšování podmínek vzdělávání dětí se speciálními potřebami ve Středočeském kraji a jejich přijímání veřejností a posouvání úrovně speciálního školství stále dopředu. Práci i profesionální a přesto neuvěřitelně lidský přístup paní Blanky dlouhodobě oceňuje široká odborná veřejnost. Před 31 lety stála Blanka Dvořáková u zrodu soukromé školy Slunce pro děti se zdravotním postižením. Škola se stala první soukromou speciální školou v tehdejším Československu. Se svým obrovským entuziasmem, zájmem a cílevědomostí dokázala vybudovat profesionální a přesto rodinné prostředí, ve kterém se děti cítí dobře a dostává se jim kvalitního vzdělání s individuálním a citlivým přístupem. Udělení medaile, které proběhlo 25. srpna 2022 ve Valdštejnské zahradě v Praze, vnímáme jako významné ocenění její celoživotní činnosti. Jménem paní Blanky děkujeme za všechny krásné gratulace.


Koncert v barvách Semaforu pro Slunce

Benefiční Koncert v barvách Semaforu máme za sebou. Večer se konal v úterý 26. dubna ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Početnému publiku se představili Petr Macháček, Dáša Zázvůrková a Jakub Šafr Trio se semaforskými šlágry. A hrálo a zpívalo jim to báječně, stejně jako všem hostům - Zuzaně Žákové, Lucii Silkenové, Josefu Štágrovi a našemu Pěveckému sboru Slunce s Kateřinou Procházkovou a Vladimírem Albrechtem. Večerem provázala elegantní Hana Heřmánková, která společně s Blankou Dvořákovou a Jakubem Dvořákem předala Ceny Slunce. Oceněnými byli patroni Dáša Zázvůrková a Petr Macháček za jejich podporu našeho nadačního fondu a lidí s hendikepy. Během večera si mohli hosté zakoupit občerstvení, které připravila pekárna a Kavárna Slunce a k prodeji byly i výrobky od lidí se speciálními potřebami. Připravili jsme také bohatou tombolu, která sklidila úspěch a zapojili se do ní téměř všichni příchozí. V předsálí si hosté prohlédli výstavu fotografií ze školy a ze sociálních služeb. Byl to více než příjemný večer, který podpořil nejen aktivity Nadačního fondu Slunce pro všechny, ale i rodiny v obtížné situaci z Ukrajiny. Děkujeme umělcům, kteří vystoupili bez nároku na honorář, Obecnímu domu za pronájem nádherných prostor, firmám Vyšehrad 2000, Ryor a Carollinum. A velké díky patří vám všem, kdo jste přišli a podpořili nás. Velice si toho vážíme.


Výsledky přijímacího řízení na střední školu Slunce


Rozhovor s Blankou Dvořákovou

Naše ředitelka centra a nadačního fondu paní Blanka Dvořáková byla hostem v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus. Poslechněte si pěkný rozhovor, který s paní Blankou vedl Vlastimil Ježek. Dozvíte se, jak paní Blanka začínala, jak se na lidi s postižením nahlíželo dříve a jak to je dnes, řeč přišla na založení Slunce, na spolupráci s panem Ladislavem Smoljakem a nechyběla pozvánka na nadcházející Charitativní koncert pro Slunce v Obecním domě v Praze, který se bude konat 26. dubna 2022.


Odešel pan Pazdera

S velkou lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí pana Ladislava Pazdery, který byl se Sluncem spojený dlouhé roky. Dá se říci, že byl jedním z nás. Pan Pazdera byl otcem našeho klienta a společně s ním věnovali Centru služeb Slunce všem svůj rodinný dům se zahradou. V domě v Luční v Unhošti pan Pazdera stále bydlel, zároveň tu už roky probíhá ve všedních dnech sociálně terapeutická dílna a denní stacionář. Často jsme od pana Pazdery slýchávali, jak je mu o víkendech smutno a dům je příliš prázdný. Zvykl si na každodenní cvrkot a na společnost uživatelů i zaměstnanců Slunce. Ti se o pana Pazderu starali až do posledních dní. Jeho přání bylo zemřít doma a jsme rádi, že jsme mu to mohli splnit. Pan Pazdera byl společenský, měl rád zahrádku a zvířata, která na zahradě domu chováme v minifarmě. Do poslední chvíle byl i přes svůj věk 92 let velice vitální, jezdil autem, chodil si nakupovat a mezi lidi. Bude chybět nejen nám, ale především svému synovi Luďkovi, který bydlí v Domově dobré vůle Slunce v Nouzově. Pan Pazdera bude i nadále žít v našich vzpomínkách a srdcích. 🖤


Pomoc Ukrajině

Veškeré informace týkající se slunečních sbírek a další pomoci pro Ukrajinu, najdete zde.


Zápisy do základní a střední školy Slunce

Bližší informace k zápisu do 1. třídy ZŠ pro školní rok 2022/2023:


Kritéria přijímání žáků do základní školy najdete zde .

Bližší informace k zápisu do 1. ročníku Praktické školy dvouleté a Praktické školy jednoleté pro školní rok 2022/2023:

Kritéria přijímání žáků do střední školy najdete zde .


Pečovatelská služba přijímá nové klienty

Aktuálně máme volnou kapacitu v naší terénní pečovatelské službě. Můžeme tak přijmou několik nových klientů, kteří potřebují dopomoci s péčí o domácnost a v oblastech sebeobsluhy. Službu mohou využít lidé se zdravotním postižením, chronickým onemocnění či senioři. Pomoc a podporu, které můžeme nabídnout v rámci této sociální služby jsou široké a dokážeme je přizpůsobit každodenním individuálním potřebám klienta. Bližší informace najdete na našem webu v záložce Pečovatelská služba. Ozvat se můžete také vedoucí služby Vladimíře Šlancové na tel. 703 147 115, nebo e-mail vladimira.slancova@slunce.info.


Zdravé mlsání pro zvířecí miláčky

Ve Slunci myslíme i na Vaše domácí mazlíčky. Potěšit je můžete našimi sušenkami vyrobenými z kvalitních surovin. Inspirovat jsme se nechali receptem z Vychytávek Ládi Hrušky. Na pečení a balení sušenek se podílejí lidé se speciálními potřebami a právě ty nákupem podpoříte. Sušenky jsou k dostání v Kavárně Slunce v Unhošti, nebo na našich charitativních akcích.


Environmentální zahrada Slunce


Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.


Ve škole Slunce ve Stochově máme novou environmentální zahradu. Realizována byla díky podpoře Státního fondu životního prostředí České republiky. Jejím cílem je podpora výuky ve venkovním prostředí a rozšíření nabídky aktivit školy. Díky tomuto projektu probouzí Zahrada Slunce zájem dětí o přírodu a formuje jejich kladný vztah k životnímu prostředí. Zahrada Slunce je otevřená i pro místní komunitu a tak nejen děti se speciálními vzdělávacími potřebami s různou mírou a kombinací postižení mohou využívat kontakt s přírodním prostředím, což pozitivně ovlivňuje jejich sociální chování, tvořivost i celkovou osobnost. Environmentální výchova jako průřezové téma prostupuje všemi vzdělávacími oblastmi Školního vzdělávacího programu Slunce svítí všem a pomáhá rozvíjet žáky především v oblasti postojů a hodnot. Zahrada Slunce umožňuje žákům i místní komunitě ověřovat si aktivně získané teoretické znalosti.
Zahrada Slunce je rozdělena do několika výukových koutků, které tvoří tématicky koncipované celky. V koutku zvířat najdete dřevěné bludiště, pobytové stopy v přírodě a potravní labyrint. Součástí je i tabule a lavice se stolem. V koutku ticha mohou žáci pozorovat ježka v ježkovníku, najdou zde dendrofon, čmelín, ptačí budky, krmítka a vyvýšený záhon, nechybí lavičky. V koutku rostlin máme frotážový pult, věž poznání, tabuli a stůl s lavicemi pro výuku. Následuje koutek živlů s ohništěm a informačním panelem o rybníku. Koutek smyslů obsahuje informační panel o bylinkách, vyvýšený bylinkový záhon, pozorovací botanické centrum a dětmi oblíbený smyslový chodník. Posledním je koutek ekologie s tabulí, dvěmi kompostéry, informace o rozkladu odpadů a stolem s lavicemi pro výuku.
Celý projekt je součástí školní zahrady, která slouží jako místo určené k relaxaci, setkávání se a k výuce. Přejeme si, aby čas strávený v Zahradě Slunce byl pro všechny návštěvníky příjemný a obohacující a aby všem, kdo do ní zavítají, přinášela radost.


Projekt Philip Morris podporuje děti s hendikepy

Soukromá mateřská škola, základní škola a střední škola Slunce, o.p.s. úspěšně spolupracuje s firmou Philip Morris nepřetržitě již od roku 2015. Díky grantové podpoře společnosti Philip Morris hradí škola denní svozy a rozvozy žáků, kteří žijí ve městech a obcích celého kladenského regionu, také dopravu na veškeré aktivity, které souvisejí se vzděláním a patří do komplexní péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Vzhledem k vývoji pandemie covid-19 byl projekt prodloužen až do konce roku 2021. V době uzavření škol bylo díky podpoře Philip Morris možné doručovat vzdělávací materiály žákům přímo domů. Když to situace umožňovala, žáci podnikali spolu se svými učiteli řadu poznávacích výletů a exkurzí, byť jich nemohlo být v nastalé koronavirové době tolik, kolik bychom si přáli. Vyrazili jsme za Ježíškem na Boží Dar, kde si žáci prošli naučnou stezku Božídarské rašeliniště. Prošli jsme Pražský hrad a vyprávěli si o české historii. V rámci hodiny dějepisu jsme zajeli do Lidického památníku a také do Terezína. V naučném středisku ekologické výchovy Čabárna jsme se zúčastnili přírodovědného programu. Když se začal obnovovat provoz na letišti Václava Havla, zajeli jsme za vůní dálek, nebo spíše leteckých motorů na vyhlídku u Kněževse. Nechyběla tradiční výprava za berounskými medvědy a procházka kolem Berounky. V Lánech jsme si prošli zámecký park a prohlédli si lamy, které se před zámkem chovají. Další zvířata žáci poznávali v ZOO Chomutov. V železničním muzeu v Lužné u Rakovníka děti obdivovaly parní lokomotivy a učitelé jim vysvětlili, jak se takový stroj mohl dát vůbec do pohybu. Další výlet nás zavedl do pražského Technického muzea. Děti také vzpomínají na křivoklátskou naučnou stezku, ZOO v Olovnici či výlet na zámek Žleby. V červnu jsme mohli uskutečnit návštěvu panství hraběnky Diany Sternbergové na zámku v Častolovicích. Děti z mateřské školy se vydali na Oslí stezku v povodí Kačáku. Žáci jezdí do bazénu na hodiny plavání, které je jednou z nejvhodnějších pohybových aktivit, při které si osvojují plavecké dovednosti, zlepšují motoriku, koordinaci pohybu, otužují se a vůbec plavání žákům přináší radost. Dobu uzavření školy a část finančních prostředků jsme využili na nezbytnou údržbu a opravy vozového parku tak, aby byla doprava pro žáky ještě bezpečnější. Díky vstřícnosti společnosti Philip Morris jsme mohli peníze, které nebylo možné využít v době uzavření škol na dopravu, použít na nákup nového svozového auta, což byl pro školu hezký dárek vzhledem k tomu, že v září oslavila 30. výročí svého založení. Během oslav bylo auto slavnostně pokřtěno. Těší nás, že i přes pandemii se nám podařilo smysluplně využít prostředky ve prospěch našich dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Díky obtížné situaci všichni získali nové zkušenosti a dovednosti. Věříme, že spolupráce se společností bude pokračovat i v dalším období.


Zemřela MUDr. Milena Černá

Se smutkem jsme přijali zprávu o úmrtí paní doktorky Mileny Černé, dlouholeté ředitelky Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a později předsedkyně správní rady. Paní doktorka Černá stála u zrodu nadace a velkým dílem přispěla k rozvoji charity i sociálních služeb u nás po sametové revoluci. Odešla lékařka chartistů, blízká přítelkyně Olgy a Václava Havlových. Jménem celého Slunce vyjadřujeme rodině paní doktorky Mileny Černé a celému Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové co nejupřímnější soustrast. Velmi si vážíme toho, co paní Milena v životě dokázala a jak pomáhala všude, kde bylo třeba.


Oslava 30. výročí založení Slunce

V pátek 3. září jsme na zahradě stochovské školy oslavili 30. výročí založení Slunce. Přivítali jsme řadu vzácných hostů, rodičů, bývalých žáků, zaměstnanců, přátel a kamárádů. Den se ohromně vyvedl, slunce na obloze nám svítilo celý den, zpívali jsme, vzpomínali, slzy ukáply, současní žáci si s paní učitelkami připravili představení Cesta kolem světa, přestřihli jsme pásku zbrusu nové environmentální zahrady, malovali na zeď v rámci projektu Barvy boří zeď, dali si výborný guláš a občerstvení ze cvičné pekárny Slunce, rozkrojili dort, pokřtili nové školní auto, prohlédli si kroniky i historická videa, poslechli si vystoupení žákyň stochovské ZUŠ, zasadili památeční stříbrný smrk, podívali se na výstavu fotek z nového kalendáře i fotek ze dne otevření školy a prohlédli si vystavené pomůcky speciálně pedagogického centra, pedagogicko-psychologické poradny Slunce. A plni elánu se vrháme do další třicítky.


Smutná zpráva

S lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí Hynka Rosy, který byl žákem školy Slunce ve Stochově a 10 let uživatelem sociálních služeb v Domově dobré vůle Slunce v Nouzově. Hynek nás vždycky vítal s úsměvem a i přestože byl těžce postižený, byl na světě rád. Byl obklopen láskou své rodiny i v poslední chvíli. Za celé Slunce vyjadřujeme upřímnou soustrast.


Kurz malování pro seniorky

První malování seniorek s paní Soňou Machovou v rámci aktivizačních služeb pro seniory máme zdárně za sebou. Dámám se jejich výtvory opravdu skvěle povedly. Jsme opravdu překvapeni, jaké máme ve službách skryté talenty. Při dalších pokračování jim Soňa Machová přiblíží teorii barev a perspektivu. Také děkujeme Kavárně Slunce, která se postarala o to, aby dámy během malování neměly hlad.


Slunce pro Moravu

Stejně jako celá země, i my sledujeme tragické následky ničivého tornáda, bolest a situaci lidí v postižených obcích na Moravě. Velikost tragédie je zničující, neuvěřitelná. Rozhodli jsme se proto pomoci konkrétním činem a uskutečnit ve Slunci finanční sbírku (možná později i materiální). Prostřednictvím naší kolegyně z Centra služeb Slunce všem, která má příbuzné přímo v obci Hrušky v jednom z nejpostiženějích míst, jsme požádali o vytipování určité rodiny, které bychom chtěli adresně pomoci. Sbírku zastřeší Nadační fond Slunce pro všechny. Do sbírky se zapojují zaměstnanci Slunce na všech pracovištích. Připojte se k nám i Vy zasláním jakékoliv částky do středy 30. června na účet Nadačního fondu Slunce pro všechny číslo 390362399/0800, nezapomeňte do zprávy připsat označní TORNÁDO. Věřím, že nezůstanete lhostejní a naše pomoc bude moci být brzy předána. Děkuji všem, kteří mě vyslyšíte.
Blanka Dvořáková


Výsledky přijímacího řízení do MŠ Slunce

Seznam přijatých dětí


Výsledky přijímacího řízení do ZŠ a SŠ Slunce

Seznam přijatých žáků


21. výročí založení Domova dobré vůle Slunce

Na oslavu 21. výročí založení Domova dobré vůle v Nouzově se sešli přátelé, klienti, rodiče, podporovatelé a zaměstnanci Slunce na zahradě domova. Za proměnlivého počasí jsme byli svědky veselých i smutných okamžiků, kdy jsme vzpomínali na ty klienti, kteří s námi už nejsou. Zasadili jsme za ně stromy, které nám je tak budou trvale připomínat. Na oslavu přijel zazpívat náš patron Petr Macháček, pozdravit nás přijela patronka Lucie Silkenová, která společně s klienty rozkrojila narozeninový dort. Zazpívali František Konvalinka a obyvatelé domova Vláďa Albrecht s Katkou. Bohaté občerstvení připravila chráněná pekárna a Kavárna Slunce.


Oslavili jsme čarodějnice

Poslední dubnový den hrály také ve Slunci prim čarodějnice. Před nadcházející filipojakubskou nocí si zábavný den připravily učitelky nejen v naší mateřince, ale i v základní a střední škole. V Kyšicích děti závodily v létání na koštěti, vytvořily si papírové čarodějnice, které rozvěsily na stromy na zahradě a stejně jako starší žáci ve škole si vařily lektvary a tancovaly čarodějný tanec. V Horním Bezděkově se plnily úkoly a nad lektvarem se čarovalo a vyslovilo se přání, aby se do školek vrátily už všechny děti (přání zafungovalo, v pondělí přišly:-). V stochovské škole přinesla žačka Kája doma vyrobenou čarodějnici. Ta se mezi námi příliš neohřála... i když jak se to vezme, za chvíli byla polapena ohněm, který si děti se svými pedagogy udělaly na zahradě. Zahnaly tak zlé síly, které by chtěly škodit lidem. Žáci si upekli buřty, které po zimě obzvlášť chutnaly. A hezký den strávili i žáci unhošťské školy, kteří měli připravený program na školní zahradě - na jednotlivých stanovištích plnili čarodějnické úkoly a odměnou jim byly grilované klobásy. V chráněné pekárně Slunce to od rána vonělo. Připravovali jsme totiž charitativní čarodějnický oběd - kachnu, knedlíky, zelí a dezert. Věříme, že si všichni, kdo si jídlo objednali, pochutnali.