A Slunce svítilo...
Pondělí, 26 Leden 2009 18:19

„MUŽ“ pro SLUNCE – to není žádný jinotaj – za tímto názvem se skrývá večer plný pochopení a dobré vůle. Událost, jejímž smyslem je pomoci těm, kdo to potřebují. Druhý společenský večer „MUŽ“ pro SLUNCE se konal 22. ledna v Grand Hotelu Bohemia v Praze pod záštitou občanského sdružení Friends of the NATIONAL MUSEUM of WOMEN in the ARTS, Czech Republic. Výsledkem dražby uměleckých předmětů a společenských zážitků byla částka 146.000,- Kč připsaná na konto Nadačního fondu Slunce pro všechny.

Projekt Manuál úspěšné ženy „MUŽ“ zdárně propojil své aktivity s pomocí Nadačnímu fondu Slunce pro všechny, jejímž vyvrcholením se stal již zmíněný charitativní večer. V době, kdy světem cloumá ekonomická krize, je obzvlášť důležité nezapomínat, že tyto události ještě hůře dopadají na handicapované a na ty, kdo jim aktivně pomáhají. O úsporách a hledání alternativ přemýšlí všichni – jednotlivci i společnosti – o to hezčí je pocit, že ani v těchto chvílích neztrácíme schopnost být solidární a pomáhat.

Dražba uměleckých děl věnovaných výtvarnicemi paní Helenou Kroftovou – Leisztner a paní Ivanou Lomovou měla dramatický průběh, o nějž se postaral především skvělý moderátor Vlasta Korec.

Včerejší dražba však byla něčím neobyčejná. Svým dílem se symbolickým názvem „Slunce pro Slunce“ přispěl i mladý, sotva dvacetiletý, muž Petr Přikryl. Tento talentovaný mladík ve svých obrazech vyjadřuje velkou lásku ke zvířatům, která se spolu s dalšími přírodními motivy táhnou jako zlatá nit jeho dílem. Dražba jeho obrazu je mimořádná především tím, že Petr sám je od raného dětství určitým způsobem handicapován. Jeho stav mu neumožňuje rozvíjet svůj talent studiem na uměleckých školách, přesto tento umělec amatér má za sebou již devatenáct výstav a jeho malby zdobí řadu míst, kde pohlazení na duši je opravdu potřebné. Jsou mezi nimi dětský domov, azyl pro matky v tísni, senior centrum, dětské oddělení nemocnice, to vše v Hodoníně, odkud Petr pochází. Pomoc člověka, který je sám zdravotně limitován, je o to cennější.

Svůj podíl na finanční pomoci Nadačnímu fondu Slunce pro všechny má i prodej šperku „MUŽe“. Tento neotřelý nápad je realizován v rámci projektu Manuál úspěšné ženy za přispění společnosti Pearl Bohemica, která šperky dodává. I zde se uplatňuje princip – každý pomoz podle svých možností. Vedle velkého výrobce se do projektu zapojila i mladá studentka Kamila Zieglerová, známá též jako Kamiliya, jejíž kreace se rovněž stala šperkem „MUŽe“, a tím Kamila přispěla na dobrou věc. Produkce z její amatérské dílny samozřejmě nemůže dosáhnout tak velkých obratů, je však hřejivým dokladem toho, že každá pomoc má svou cenu.

Další finanční částkou přispěla i dražba luxusní večeře v hotelu Mandarin Oriental Prague ve společnosti paní Elišky Haškové Coolidge – patronky „MUŽe“ – a vstupenek na představení Naši furianti v Národním divadle.

Nadační fond Slunce pro všechny se stará nejen o materiální zajištění handicapovaných, ale především o jejich zapojení do aktivního života. V chráněných dílnách vzniká řada krásných výrobků, které přinášejí radost jejich tvůrcům a zároveň finance pro další činnost. Proto se mezi dary objevilo i plnění materiální – společnost Pearl Bohemica věnovala sto kilogramů skleněných korálků a módní návrhářka Jiřina Tauchmanová stejné množství textilního materiálu, aby bylo v dílnách z čeho tvořit. Mezi další dary patřily vitamíny od společnosti Pharma Nord a poukaz na lázeňský pobyt v hodnotě deset tisíc korun od CK Hungariatour. V neposlední řadě dvacetiprocentní podíl na výtěžku ze vstupného na konference Manuálu úspěšné ženy v roce 2009.

Charitativní večer byl ozdoben pěveckým vystoupením Radky Fišarové a Josefa Štágra, kteří jsou dlouholetými podporovateli NF Slunce pro všechny. Překvapení na závěr doslova vyrazilo hostům dech. Na pódiu se ocitla a svým zpěvem okouzlila členka pořádající agentury ConPro slečna Helena Krausová. Závěrečný duet s Josefem Štágrem byl krásným zakončením neobyčejného večera.